آخرین اخبار
فراتر از نفت

فاز جدید عملیات خاموشی آتش رگ سفید از زبان پاک نژاد

جزئیات کامل نشست کمیسیون انرژی درباره شرکت اویک

۴۱ نفر در اهواز راهی بیمارستان شدند

تایید مسیر جایگزین خط لوله کی استون ایکس ال

تهدید گازی امریکا برای تولید کنندگان سنتی

تولید سوخت از تفاله‌های قهوه در لندن

توتال یک روز از برنامه پیش‌بینی شده عقب نیست

عراق چوب لای چرخ اوپک گذاشت

قرار داد نفتی روسها با چینی ها

بی پی و انی در راه میدان نفتی مجنون عراق

موضع روسیه درباره تمدید کاهش تولید نفت به‌زودی مشخص می‌شود

افزایش اندک قیمت جهانی نفت

صادرات نفت جنوب عراق اوج می گیرد

تصاویر نشست کمیسیون انرژی با حضور وزیر نفت

نوسازی پالایشگاه آبادان شتاب گرفت

عربستان از مصرف بنزین مالیات می گیرد

بررسی تحویل قیر به دستگاه های اجرایی در کمیسیون بودجه

ایران بدنبال مشتریان جدید نفت در اروپا

میانگین مصرف بنزین ایرانی ها به ۸۱ میلیون لیتر رسید

تولید کننده شیل گس بعدی دنیا آرژانتین است؟!

پالایشگاه جده تعطیل شد

کشف گور دسته‌جمعی داخل چاه‌های نفت عراق

مذاکرات عراق و ترکیه برای از سرگیری صادرات نفت کرکوک

هماهنگی شرکت های تابعه وزارت نفت برای تنظیم بودجه سال آتی

جزییات قراردادوزارت نفت با بنیاد مستضعفان

راهکارهای توسعه تجارت الکترونیک انرژی

سمیه ابراهیمی/کارشناس ارشد مدیریت توسعه
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۷/۲۶کد خبر: 71849
استفاده از تجارت الکترونیک در بخش انرژی نیز می تواند اثرات مثبتی را در امور خرید و فروش، کاهش قابل توجه هزینه ها و حذف واسطه های غیر ضروری به دنبال داشته باشد.با توجه به نیاز 300 میلیارد دلاری صنعت کشور به سرمایه گذاری، فروش اوراق قرضه شرکتهای چهارگانه ملی نفت، گاز، پتروشیمی و پخش و پالایش در بورس به صورت الکترونیک می تواند پیامدهای مثبتی در راستای خصوصی سازی این صنعت داشته باشد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، یکی از ابعاد عصر اطّلاعات، تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد، شرکت ها و دولت ها به وجود آمده، به طوری که پدیده­ جدیدی به نام کسب و کار الکترونیک و تجارت الکترونیک را مطرح ساخته و بسیاری از مفاهیم، اصول و نظریه های اقتصادی را دگرگون کرده است، تا جایی که واژه­ "کسب و کار مبتنی بر اینترنت" کم کم جایگزین واژه­ "کسب و کار سنّتی" شده است. تجارت الکترونیکی روش دیگری برای تبادلات الکترونیکی اطلاعات و انجام فعالیت های تجاری است که یک پُل الکترونیکی بین مراکز تجاری ایجاد کرده است. مبادله الکترونیکی داده ها با هدف تبادل اطلاعات حجیم در قالب مشخص و استاندارد بین مراکز تجاری ایجاد شد، درحالی که تجارت الکترونیکی با حجم کمتری از اطلاعات که لزوماً در قالب یکسانی نبوده و بین مردم عادی رد و بدل می کردند سر و کار دارد. امروزه با کمک تجارت الکترونیک به راحتی می توان از آخرین قیمت بازار، خریداران، مراکز عمده خرید و سایر اطلاعات مورد نیاز آگاه شد و با تکمیل اطلاعات اقدام به اخذ تصمیم نمود.

استفاده از تجارت الکترونیک در بخش انرژی نیز می تواند اثرات مثبتی را در امور خرید و فروش، کاهش قابل توجه هزینه ها و حذف واسطه های غیر ضروری به دنبال داشته باشد.

مهمترین متغیرهای مؤثر در توسعه تجارت الکترونیک بر اساس معادله‌ رگرسیون، عوامل اقتصادی می باشد. به این معنا که با سرمایه گذاری بخش خصوصی، تأمین هزینه های تشکیل زیرساخت های اولیه، کاهش هزینه های تولید برای گسترش فروش، اطمینان از وجود بازگشت سرمایه با اجرای این فناوری، مقرون به صرفه ساختن این فناوری، کاهش هزینه های اجرای این فناوری و حذف موانع مالی در واریز و پرداخت ها در شبکه مجازی و در عوامل فنی با تأمین زیرساخت های اولیه، فعال نمودن بخش انفورماتیک در بازار محصولات، بالا بردن سرعت سیستم های اطلاعات، گسترش الکترونیکی شدن کسب و کار، افزایش سرعت پردازش داده ها و وجود امنیت اطلاعات، مالی و ... در فضای مجازی، می توان در توسعه تجارت الکترونیک حتی در بخش انرژی تأثیر گذاشت.

با توجه به اینکه عوامل اقتصادی عنصر ضروری برای دستیابی به توسعه تجارت الکترونیک هست، لذا پیشنهاد می گردد :

1-    دولت با کاهش هزینه های دسترسی به اینترنت و یا حتی رایگان نمودن استفاده از آن زمینه را برای استفاده حداکثری آحاد مردم از فضای مجازی تجارت الکترونیک فراهم نماید.

2-    برنامه ریزی لازم برای حذف موانع مالی در واریز و پرداخت های اینترنتی توسط مراجع ذیصلاح مالی صورت گیرد تا بهره برداران شبکه های اینترنتی در استفاده از آن اطمینان پیدا کنند.

3-    هزینه های لازم برای تشکیل زیرساخت های اولیه استفاده از شبکه های اینترنتی مانند اینترنت و رایانه برای تجارت الکترونیک طوری تأمین گردد تا همه مردم امکان استفاده از آن را داشته باشند.

4-    سازمان های ذیربط با نشان دادن نمونه های موفق انجام شده، زمینه را برای حضور سرمایه گذاران در بخش تجارت الکترونیک فراهم نمایند.

5-    دولت ضمن ایجاد زمینه های حضور بخش خصوصی در تجارت الکترونیک، شرایطی ایجاد نماید تا اجرای این فناوری با حداقل هزینه ممکن صورت گرفته و ضمن کوتاه کردن دست واسطه ها، برای کلیه بهره برداران اطمینان از بازگشت سرمایه بوجود آید.

همچنین با توجه به نیاز 300 میلیارد دلاری صنعت کشور به سرمایه گذاری، فروش اوراق قرضه شرکتهای چهارگانه ملی نفت، گاز، پتروشیمی و پخش و پالایش در بورس به صورت الکترونیک می تواند پیامدهای مثبتی در راستای خصوصی سازی این صنعت داشته باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما